Το σχολείο μας βρίσκεται στο Λόφο Αξιωματικών απέναντι από τον Ιερό Ναό της Αγίας Αναστασίας στο συγκρότημα των σχολικών εγκαταστάσεων 5ου και 20ου Γυμνασίων και 5ου και 12ου Λυκείων.
Το γραφείο της Διεύθυνσης
Η μεγάλη αυλή υποδέχεται σε κάθε διάλειμμα τα παιδιά των δύο γυμνασίων, τα παιχνίδια και τις φωνές τους.
Ο χώρος των εκδηλώσεων
Σ'αυτή τη γωνιά τα παιδιά ξεκουράζονται έχοντας για φόντο τη ζωγραφιά μιας παραλίας της Μυκόνου.
Ο διάδρομος του πρώτου ορόφου του κτιρίου μας οδηγεί στις αίθουσες διδασκαλίας, στο εργαστήριο Φυσικής & Χημείας, στη Βιβλιοθήκη και στο Εργαστήριο Πληροφορικής

Το εργαστήριο πληροφορικής, ανανεωμένο και εξοπλισμένο με 12 ολοκαίνουργιους υπολογιστές από το Υπουργείο Παιδείας, για την άνετη διεξαγωγή του μαθήματος και την εκμάθηση σύγχρονου λογισμικού στα παιδιά του σχολείου. Στoν Data Projector γίνονται προβολές video και επίδειξη των προγραμμάτων των υπολογιστών που πρέπει τα παιδιά να διδαχθούν.

Το σχολείο μας διαθέτει και δεύτερο μικρότερο εργαστήριο πληροφορικής, που εξυπηρετεί τις ανάγκες διδασκαλίας όλων των τάξεων και έτσι διευκολύνεται η χρήση του μεγάλου εργαστηρίου πληροφορικής ώς αίθουσα πολλαπλών χρήσεων.

Η Βιβλιοθήκη του σχολείου μας που είναι δανειστική χρησιμεύει και ως αναγνωστήριο και σαν αίθουσα διδασκαλίας, είναι εφοδιασμένη με ηλεκτρονικό υπολογιστή με σύνδεση στο διαδίκτυο.