Εκθεσιακό Κέντρο του Δήμου Περιστερίου

Στις 20-6-03 πραγματοποιήθηκε στο Εκθεσιακό Κέντρο Περιστερίου η εκδήλωση «Έκθεση Φυσικών Επιστημών και Τεχνολογίας» που συμμετείχαν αρκετά σχολεία. Το σχολείο μας εκπροσώπησε μια ομάδα μαθητών με την καθοδήγηση των καθηγητών κ.κ. Αλεξή και Λεβεντόπουλου. Οι μαθητές παρουσίασαν πειράματα στατικού ηλεκτρισμού, ηλεκτρόλυσης, θερμότητας, μηχανικής (Ν. Hooke), πίεσης και μαγνητισμού από τις Φυσικές Επιστήμες και πολλές κατασκευές που πραγματοποιήθηκαν στο μάθημα της Τεχνολογίας.

Από τη συμμετοχή μας στην εκδήλωση, αποκομίσαμε πολύτιμες εμπειρίες αφού είχαμε την ευκαιρία να έρθουμε σε επαφή με μαθητές άλλων σχολείων και ν’ ανταλλάξουμε απόψεις.

Με την παρουσία τους μας τίμησαν ο Προϊστάμενος της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, καθηγητές, γονείς, παιδιά.

Γενικά, ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα εκδήλωση και ευχόμαστε να επαναληφθεί…